Kőszegszerdahelyen és környékén is megjelent a szőlőt károsító aranyszínű sárgaság fitoplazma fertőzés, ezért a hatóság az alábbi intézkedéseket teszi kötelezővé a szőlőtőkével rendelkezőknek. A kötelezettségek be nem tartása bírsággal, adott esetben akár elzárással is büntethető. A hirdetmény teljes szövege ebben a letölthető dokumentumban olvasható el. Az alábbiakban kiemeltük a lényeges információkat.
A Vas Vármegyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztály, mint eljáró élelmiszerlánc-felügyeleti szerv a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma (Grapevine flavescence dorée phytoplasma) zárlati károsító okozta 2024. évi fertőzés miatt meghozta az alábbi HATÁROZATOT.
Az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma fertőzés miatt a következő növény-egészségügyi zárlati és kötelező növényvédelmi intézkedéseket hozza az alább felsorolt településeken – beleértve azok bel- és külterületi (zártkerti) ingatlanain – található szőlő ültetvényekre és szőlő növényekre vonatkozóan.
Kőszegszerdahely, Bozsok és Velem településeknek a térképmelléklet szerinti kisebb körön belüli területét – mivel közigazgatási területe (zártkerti szőlő ültetvényei) a 2024. évben megtalált zárlati károsítóval fertőzött növények 1 km-es körzetében található – fertőzött területté, Kőszegszerdahely, Bozsok, Velem, Perenye, Kőszegdoroszló, Kőszeg és Cák településeknek a határozat mellékletét képező térképen jelzett nagyobb körön belüli területét – mivel a 2024. évi zárlati károsító fertőzés nyomán kijelölt fertőzött terület 3 km-es körzetében találhatók – védő (puffer) zónává jelölöm ki.
I.) A fertőzött területre vonatkozóan a szőlő növény, szőlő ültetvény használója (tulajdonos, földhasználó, termelő) (a továbbiakban: ügyfél) az alábbi előírásokat köteles betartani:
1.) A zárlat ideje alatt a zárlat alá helyezett területről az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv engedélye nélkül a zárlati károsítónak minősülő szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma fertőzés tüneteit vizuálisan mutató, illetve laboratóriumi vizsgálattal igazoltan fertőzött szőlő növényt, szőlő szaporító- és ültetési anyagot, egyéb gazdanövényt (erdei iszalagot – Clematis vitalba-t) tilos kivinni. Az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv által kijelölt, fertőzöttnek minősülő növényt meg kell semmisíteni. A szőlő területről tilos elszállítani szőlő szaporító- és ültetési anyagot, mely kötelezés alól az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv a vonatkozó jogszabályban foglalt feltételek teljesülése esetén kérelemre felmentést adhat. Szőlő szaporító- és ültetési anyagot a területre csak hatósági növény-egészségügyi ellenőrzésben részesített szőlőiskolákból, forgalmazó helyekről származó tételekből szabad telepíteni.
2.) Az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv a zárlati károsítónak minősülő szőlő aranyszínű sárgaság fertőzést terjesztő amerikai szőlőkabóca rovarvektor (Scaphoideus titanus) ellen kötelező védekezést ír elő. A növény-egészségügyi zárlat fenntartásáig a rovarvektor biológiáját figyelembe véve a vegetációs időszakban 2-3 alkalommal kötelező kémiai – vagy azzal egyenértékű hatékony – védekezést kell folytatni.A zárlati károsító ellen végzett célzott növényvédő-szeres kezelésekről nyilvántartást szükséges vezetni (permetezési napló), melyet az utolsó bejegyzéstől számított 3 évig köteles az ügyfél megőrizni.
3.) A fertőzést terjesztő amerikai szőlőkabóca rovarvektor szőlővesszőkre esetlegesen lerakott tojásainak elpusztítása érdekében a tél végi metszéssel eltávolított és eltávolítandó vesszőket meg kell semmisíteni. 2025. tavaszán, illetve a növény-egészségügyi zárlat fenntartásáig a rügyfakadást megelőző időszakban olaj tartalmú, kultúrában engedélyezett készítményekkel kell gyéríteni a vesszőkön és egyéb fás részeken az esetlegesen áttelelő tojások számát.
4.) Rendszeresen ellenőrizni kell a szőlő növényeket és ültetvényeket. Az esetlegesen előforduló zárlati károsítónak minősülő szőlő aranyszínű sárgaság fertőzési gyanút haladéktalanul jelenteni kell az élelmiszerlánc-felügyeleti szervnek.
5.) Ebben a zónában, a zárlat ideje alatt nem létesíthető szőlőiskola és szőlő törzsültetvény.
II.) A védő (puffer) zónára vonatkozóan a szőlő növény, szőlő ültetvény használója (tulajdonosa, földhasználója) az alábbi előírásokat köteles betartani:
1.) Rendszeres ellenőrzést kell végezni júniustól a tenyészidő végéig szőlőterületen a Grapevine flavescence dorée phytoplasma fertőzés tünetei jelenlétének felderítésére. A tünetek észlelése esetén értesíteni kell az élelmiszerlánc-felügyeleti szervet.
2.) Az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv a zárlati károsítónak minősülő szőlő aranyszínű sárgaság fertőzést terjesztő amerikai szőlőkabóca rovarvektor (Scaphoideus titanus) ellen kötelező védekezést ír elő. A növényegészségügyi zárlat fenntartásáig a rovarvektor biológiáját figyelembe véve a vegetációs időszakban az integrált növényvédelem alap elveit betartva, növényvédelmi megfigyelésre alapozottan 2-3 alkalommal kötelező kémiai – vagy azzal egyenértékű hatékony – védekezést folytatni. A zárlati károsító ellen végzett célzott növényvédő-szeres kezelésekről nyilvántartást szükséges vezetni (permetezési napló), melyet az utolsó bejegyzéstől számított 3 évig köteles megőrizni.
3.) A fertőzést terjesztő amerikai szőlőkabóca rovarvektor szőlővesszőkre esetlegesen lerakott tojásainak elpusztítása érdekében a tél végi metszéssel eltávolított és eltávolítandó vesszőket égetéssel kell megsemmisíteni. 2025. tavaszán, illetve a növény-egészségügyi zárlat fenntartásáig a rügyfakadáshoz közeli időszakban olajos (paraffin- vagy vazelinolaj) készítményekkel kell gyéríteni a vesszőkön áttelelő tojások számát.
4.) Az esetlegesen előforduló szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma zárlati károsító fertőzéssel érintett és az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv által kijelölt szőlőnövényeket meg kell semmisíteni.
5.) Nem létesíthető szőlőiskola és szőlő törzsültetvény a zárlati károsítónak minősülő szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma fertőzés szempontjából fertőzött területté minősített területek – fent felsorolt települések – határától számított 100 méter távolságon belül.
III.) A fertőzött területet és a védő (puffer) zónát együttesen körülhatárolt területnek jelölöm ki, ahol a földhasználó az alábbi előírást köteles betartani:
1.) A körülhatárolt területen belül található elhanyagolt ültetvényt és egyéb gondozatlan szőlő területeket úgy kell tekinteni, hogy a termelő, vagy tulajdonos nem teljesítette a zárlatinak minősülő kórokozó terjedésének megakadályozására és a zárlati károsító terjesztését végző rovarok (rovarvektorok) egyedszámának gyérítésére vonatkozó kötelezettséget.2.) Az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv kötelezi a földhasználót, hogy a körülhatárolt területen az esetlegesen előforduló, zárlati károsítónak minősülő szőlő aranyszínű sárgaság fertőzés felszámolásáig a növényegészségügyi zárlati intézkedéseket folyamatosan tartsa be.
Az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv a zárlatot feloldja, ha a fertőzött területen a legutóbbi két teljes vegetációs időszak kezdete óta nem észlelték a szőlősárgaság jellegzetes tüneteit, vagy laboratóriumi vizsgálattal igazolták a kórokozómentességet.
…
Az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv figyelmezteti a körülhatárolt területen belül szőlőnövénnyel, szőlő ültetvénnyel rendelkező, vagy azt használó ügyfeleket, hogy amennyiben az előírt kötelezettségének nem, vagy nem megfelelően tesz eleget, az ügyféllel szemben legalább 500.000 Ft növényvédelmi bírságot szabhat ki. Az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv felhívja az ügyfél figyelmét arra, hogy a határozatban foglaltak be nem tartásával adott esetben megvalósíthatja a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 361. § c) pontjában meghatározott, elzárással is büntethető járványügyi szabályszegés vétségét. A döntés a közléssel véglegessé válik, azzal szemben fellebbezésnek nincs helye.
A hirdetmény teljes szövege ebben a letölthető dokumentumban olvasható el.